Cikkek - Film vagy könyv?2016.07.17. 14:27, CIarie
Valóban nekiállok ennek a már-már közhelyesnek mondható vélemény megírásának, mégis elengedhetetlennek tartom az oldal tartalmát illetően.
Hogy egy kicsit viccesre vegyem a figurát, és hogy saját tapasztalatból beszéljek, körülbelül 12 évesen beléptem a helyi könyvtárba és csak annyit mondtam, hogy „A Titanic-ot szeretném elolvasni”. A könyvtáros elég érthetetlen fejet vágott, én pedig szintén – ugyanis nem értettem mit nem lehet felfogni egy egyszerű kérésből. Nem is ragoznám tovább a témát, csapjunk a lecsó közepébe!
Gyakran találkozni azzal a jelenséggel, hogy ismert és olvasott könyveket filmesítenek meg, ezeknek legtöbbje a fiataloknak és a nőknek szóló művek. Persze ez a jelenség betudható annak is, hogy – nem csak a logika szerint – egy imádott könyvből adaptált filmnek biztosan nagy lesz a sikere, ha másért nem, a felhajtásért biztosan. A megfilmesítésre lehet hozni pozitív illetve negatív példát is, ahogyan a pro és ellenérvekre is nemsokára kitérek.
Vegyük alapnak azokat a tényezőket, amikkel egy könyv, és amikkel egy film szolgálhat nekünk.
Filmek
-
A filmeknél egy kész képet kapunk, ami – hála a vizuális effekteknek – alapjába véve magasabb szintre emeli a történetet. Ez persze ellentmondhat a saját fantáziánk által megalkotott szereplők ábrázolásának, ugyanis a filmeknél egy vagy 2 ember által kigondolt séma alapján kerülnek vászonra a szereplők, helyszínek, épületek.
-
Rengeteget emel a minőségen és az élvezhetőségen a zene illetve a hanghatások. Teljesen más olvasni egy ajtócsukódást és a valóságban is hallani. A természeti és a kézzel fogható jelenségeknek köszönhetően a film más szempontból – nem éppen jobban – adja át a jelenet hangulatát.
Könyvek
-
Már csak az olvasás tevékenységéért is egészségesebb ezt az utat választani, ha szórakozni szeretne az ember. Ennek köszönhetően az olvasó a saját fantáziáját és elképzeléseit felhasználva alkot meg magának minden egyes szereplőt, ha kell, a két végletet felhasználva. Személy szerint nagyon sokszor ragadok ki részeket egy-egy szereplő elképzeléséhez a való világból, így könnyedén beleélem magam a történetbe, ha nem a legújabb felfedezett színésznőt, hanem a volt osztálytársam testvérét képzelem el az adott szituációban.
-
Persze ennél a pontnál említésre szorul, hogy a modernebb művekkel ellentétben a régebbiek nyelvezete már megér egy élsz vagy halsz játékkal, ugyanis a legtöbb kötelező olvasmánynak annyira régies és más a megfogalmazása, hogy öröm egy fejezet végére eljutni – pláne, ha el is felejtettük mi történt a nagy erőlködés közben. Ilyenkor egyszerűbb megnézni a regényből készült filmet, ami – gyakran – sokkal élvezhetőbbre sikerül, mint maga a mű.
Talán az egyik legismertebb példa a könyvből merített filmkészítéshez a Harry Potter sorozat, ami milliókkal kedveltette meg az olvasását. Igen, az olvasást. Volt olyan osztálytársam, ami a film megnézése után kezdett el olvasni, ugyanis kíváncsi volt, milyen volt az alapanyag a nagysikerű sorozathoz. Mondanom se kell, azóta is bújja a sorokat, persze a könyvek cserélődtek.:)
Olvastam az összes HP könyvet és az összes filmet is megnéztem, ugyanis nagy fannak tartom magam, ezt talán nem éri meg megkérdőjelezni. Mégis, azt vettem észre, hogy a filmekhez gyakrabban nyúlok, mint a könyvhöz. Ennek talán az a legalapvetőbb oka, hogy egyszerűbb berakni a DVD-t a lejátszóba és egy tál popcornnal a kezemben ülve végignézni a másfél órás sűrített varázslatot, minthogy több napon át olvassam ugyanazt, mégis másként. Számomra a sorozatból készült filmek nagyobb szórakozást és teljesen új képet adnak a szereplőkről és magáról a történetről, mint ahogy azt én valaha is elképzeltem volna.
Viszont előfordult már az is, hogy csalódtam egy megfilmesítés során. Ez persze a dolog vonzata, ugyanis nem lehet miden adaptáció olyan sikeres, mint az említett sorozat, viszont ez a könyvi világra is kiterjed. belefutottam már abba is, hogy – osztálytársam példájára – belekezdtem egy könyvbe, amiknek nagyon tetszett a filmes változata, viszont a leírás és az írói megfogalmazás borzasztó volt.
Nem hiszem, hogy valaha is lehet majd düllőre jutni a kérdést illetően, viszont mindenki maga döntse el, hogy melyik szórakozási stílust kedveli jobban. Mindegyikben véltem felfedezni pozitívumot és negatívumot is, bár ez az élet velejárója.
Remélem élvezhetőre sikeredett e gyors összefoglalóm és véleményem, nemsokára jelentkezek egy újabb bemutatóval és érdekességekkel!:)
Kötelező olvasmányok - Antigoné2016.07.15. 16:32, CIarie
Az Antigoné Szophoklész egyik legismertebb műve, a dráma-trilógia első része. A thébai mondakör köré építkezik.
A dráma műfaját tekintve tragédia, időszámításunk előtt 442-ben íródott ógörög nyelven. Napjainkra már számos nyelvre lefordították, ezzel is népszerűsítve a fent említett mondakört.
Cselekménye
A cselekmény elején két fiútestvér hadakozik egymással a hatalom megszerzésének érdekében, végül mindketten a másik karja által esnek el. Az új király Kreón lett. A történet központi szereplője Antigoné, aki a dráma elején el szeretné temeti testvérét – Polüneikészt -, hogy az a túlvilágra juthasson. Ezzel a tettével magára haragította Kreónt, a királyt, aki megtiltotta a férfi eltemetését, mivel hazaárulónak tartotta. Kreón törvényei szemben állnak az emberi erkölccsel, ezzel hangsúlyozva királyi hatalmát. Antigoné nyíltan vállalja testvére – Iszméné előtt a véleményét. A két testvér között is megjelenik a konfliktus, míg Iszméné behódol Kreón törvényeinek és gyenge az akarata, Antigoné elszánt, bátor és a lelkiismeretére hallgatva cselekszik. Miután Antigoné eltemette testvérét, Kreón halálra ítélte őt. Haimón (Antigoné jegyese és Kreón fia) figyelmeztette apját, hogy a nő halálával mást is megöl, ám apja nem engedett. Idővel visszavonta a döntését, ám addigra Antigoné megölte magát és fia, Haimón is végzett magával. A tragédia következtében Haimón anyja és Kreón felesége Eurüdiké is véget vetett az életének. Kreón a fia és felesége elvesztése után (amit egyetlen törvénye váltott ki) beleroppant a teherbe.
Főbb szereplők
Antigoné: Kemény, bátor és lelkiismeretes, vallásos nő. Az istenek parancsa szerint akar cselekedni, el akarja temetni halott testvérét. A többi emberrel ellentétben – akiknek ugyanaz a véleménye Kreón törvényéről és a testvér eltemetéséről mint Antigonénak -, vállalja tetteit és szembenéz a hatalommal.
Kreón: A hatalomra került király a becsvágy, a zsarnokságé és a teljhatalom megtestesítője. Semmibe veszi az isteni törvényeket, elnyomja a társadalmat és szemet huny az erkölcs felett. Törvényeivel az emberiséget gyalázza, ám a hatalomvágy elvakítja. Saját hibájának és önzésének köszönhetően elveszíti feleségét és fiát is.
Iszméné: Antigoné lánytestvére, aki fél szembeszállni a királlyal. Titkon támogatja Antigoné tetteit, viszont nem elég bátor ahhoz, hogy felvállalja önmagát. Később meggondolja magát és felajánlja segítségét nővérének, aki visszautasítja azt.
Haimón: Antigoné vőlegénye és Kreón fia. A végsőkig kiáll szerelme mellett és együtt vetnek véget az életüknek. A véghetetlen szeretet mellett az igazság és az emberség is vezérelte tettének végrehajtásában, nem értett egyet apja törvényeivel.
Eurüdiké: Kreón felesége és Haimón édesanyja. Fia elvesztése után öngyilkos lett.
Szerkezet
Expozíció: Antigoné és Iszméné vitája, megismerjük a konfliktus kiváltó okát.
Bonyodalom: Antigoné szembeszáll Kreón parancsával, aki ellenzi a fiútestvér eltemetését.
Késleltetés: Haimón megpróbálja meggyőzni apját a temetés engedélyezéséről, ám a király nem tágít.
Fordulat: Kreón találkozik Teireszaiszszal, aki közli vele hogy tette több ember életébe fog kerülni.
Végkifejlett: Kreón visszavonja parancsát, ám Antigoné öngyilkos lesz. Haimón és később Eurüdiké is véget vet az életének. A történtek hatására Kreón összeroppan lelkileg, nem bírja feldolgozni azt a veszteséget, ami érte.
Köszöntő2016.07.15. 15:47, CIarie
Köszöntelek kedves Könyv Moly a Palabras, avagy kulcsszavak a könyvekhez című oldalon!
Az oldal elsősorban a Gportál História versenyére készült, viszont ha sikerül beindítani, folytatás is várható.:) Főként a kötelező olvasmányok megértése és bemutatása a tervem, de a paletta folyamatosan bővül.
A könyvajánlók mellett több véleményt, cikket, érdekességet és furcsaságot is bemutatok nektek. Célom, hogy a látogatókkal megkedveltessem az olvasást és a saját olvasási stílusának megtalálásában segédkezzek. Remélem tetszeni fog a Palabras, és a későbbiekben is az olvasóm leszel!:)
|