2016.07.15. 16:32, CIarie
Az Antigoné Szophoklész egyik legismertebb műve, a dráma-trilógia első része. A thébai mondakör köré építkezik.
A dráma műfaját tekintve tragédia, időszámításunk előtt 442-ben íródott ógörög nyelven. Napjainkra már számos nyelvre lefordították, ezzel is népszerűsítve a fent említett mondakört.
Cselekménye
A cselekmény elején két fiútestvér hadakozik egymással a hatalom megszerzésének érdekében, végül mindketten a másik karja által esnek el. Az új király Kreón lett. A történet központi szereplője Antigoné, aki a dráma elején el szeretné temeti testvérét – Polüneikészt -, hogy az a túlvilágra juthasson. Ezzel a tettével magára haragította Kreónt, a királyt, aki megtiltotta a férfi eltemetését, mivel hazaárulónak tartotta. Kreón törvényei szemben állnak az emberi erkölccsel, ezzel hangsúlyozva királyi hatalmát. Antigoné nyíltan vállalja testvére – Iszméné előtt a véleményét. A két testvér között is megjelenik a konfliktus, míg Iszméné behódol Kreón törvényeinek és gyenge az akarata, Antigoné elszánt, bátor és a lelkiismeretére hallgatva cselekszik. Miután Antigoné eltemette testvérét, Kreón halálra ítélte őt. Haimón (Antigoné jegyese és Kreón fia) figyelmeztette apját, hogy a nő halálával mást is megöl, ám apja nem engedett. Idővel visszavonta a döntését, ám addigra Antigoné megölte magát és fia, Haimón is végzett magával. A tragédia következtében Haimón anyja és Kreón felesége Eurüdiké is véget vetett az életének. Kreón a fia és felesége elvesztése után (amit egyetlen törvénye váltott ki) beleroppant a teherbe.
Főbb szereplők
Antigoné: Kemény, bátor és lelkiismeretes, vallásos nő. Az istenek parancsa szerint akar cselekedni, el akarja temetni halott testvérét. A többi emberrel ellentétben – akiknek ugyanaz a véleménye Kreón törvényéről és a testvér eltemetéséről mint Antigonénak -, vállalja tetteit és szembenéz a hatalommal.
Kreón: A hatalomra került király a becsvágy, a zsarnokságé és a teljhatalom megtestesítője. Semmibe veszi az isteni törvényeket, elnyomja a társadalmat és szemet huny az erkölcs felett. Törvényeivel az emberiséget gyalázza, ám a hatalomvágy elvakítja. Saját hibájának és önzésének köszönhetően elveszíti feleségét és fiát is.
Iszméné: Antigoné lánytestvére, aki fél szembeszállni a királlyal. Titkon támogatja Antigoné tetteit, viszont nem elég bátor ahhoz, hogy felvállalja önmagát. Később meggondolja magát és felajánlja segítségét nővérének, aki visszautasítja azt.
Haimón: Antigoné vőlegénye és Kreón fia. A végsőkig kiáll szerelme mellett és együtt vetnek véget az életüknek. A véghetetlen szeretet mellett az igazság és az emberség is vezérelte tettének végrehajtásában, nem értett egyet apja törvényeivel.
Eurüdiké: Kreón felesége és Haimón édesanyja. Fia elvesztése után öngyilkos lett.
Szerkezet
Expozíció: Antigoné és Iszméné vitája, megismerjük a konfliktus kiváltó okát.
Bonyodalom: Antigoné szembeszáll Kreón parancsával, aki ellenzi a fiútestvér eltemetését.
Késleltetés: Haimón megpróbálja meggyőzni apját a temetés engedélyezéséről, ám a király nem tágít.
Fordulat: Kreón találkozik Teireszaiszszal, aki közli vele hogy tette több ember életébe fog kerülni.
Végkifejlett: Kreón visszavonja parancsát, ám Antigoné öngyilkos lesz. Haimón és később Eurüdiké is véget vet az életének. A történtek hatására Kreón összeroppan lelkileg, nem bírja feldolgozni azt a veszteséget, ami érte.